2015 NARODZINY SWING CITY KATOWICE

5 imprez i 1 warsztaty

W tym roku zaczynamy historię Swing City Katowice. Na jego początku, w odpowiedzi na internetowe ogłoszenie Agaty, Jarek Rupiewicz zaczął przyjeżdżać z Krakowa do Katowic. Uczył tańców Lindy Hop i Rock and Roll. Pechowo szkoła do której przyjeżdżał zlikwidowała oddział w Katowicach. Na szczęście jego nowa znajoma - Agata - zorganizowała mu zajęcia w szkole tańca La Clave.
Sam Jarek prowadził wtedy szkołę w Tarnowie (pod nazwą Swing City), a w Katowicach działał jako instruktor szkoły La Clave, która specjalizuje się w tańcach latynoamerykańskich i działa do dnia dzisiejszego. Ważny dla tej historii jest również fakt, że na wakacyjnych kursach Jarek poznał Kasię Rupiewicz (wtedy jeszcze z innym nazwiskiem) i jego zainteresowanie miastem Katowice bardzo wzrosło.

22 października 2015
Tego dnia odbyła się pierwsza w Katowicach potańcówka swingowa, która do dzisiaj funkcjonuje jako Absurdalna Potańcówka i jest obecna w życiu kulturalnym miasta. Jeżeli mielibyśmy wyróżnić jakąś datę rozpoczęcia działalności Swing City Katowice, to byłaby właśnie ta. Postanowiliśmy organizować kursy i wydarzenia pod własną marką, a w tym okresie powstał Fanpage, adres e-mail i strona internetowa. W listopadzie zorganizowaliśmy pierwsze kursy pod szyldem Swing City Katowice i warsztaty Swingowe Andrzejki.

2016 ROZKRĘCAMY SIĘ

23 imprezy i 6 warsztatów

W tym roku Swing City Katowice nam się powoli rozkręcało, a wieloletnie doświadczenie Jarka z Krakowa i Tarnowa wspomagało rozwój szkoły. Nie bez znaczenia była tutaj operatywność Kasi, która nie wiedziała, że pewnych rzeczy nie da się załatwić. Więc je załatwiała. Warto zaznaczyć, że oboje pracowali wtedy na etacie, więc działalnośc miała charakter dodatkowy. Powoli (na zasadzie kuli śnieżnej) rosła liczba kursantek i kursantów, narodziło się również wiele ważnych wydarzeń cyklicznych, które Swing City organizuje do dzisiaj.
W rozwoju naszą szkołę bardzo wspomogła zaprzyjaźniona szkoła Let's Rock z Zawiercia. Na imprezach czy warsztatach bywała garstka ludzi z Kato, więc obecność dużej liczy tańczących osób z Zawiercia była nie do przecenienia.

2 kwietnia 2016
Po raz pierwszy zorganizowaliśmy warsztaty Cause I'm a Woman, które były w naszym zamierzeniu wydarzeniem dedykowanym wyłącznie dla Pań. Nasz pomysł spodobał się Paniom, z czasem zaprosiliśmy też Panów, a w 2024 roku wydarzenie odbywa się pod nazwą Cause I'm a Dancer i jest największym w Polsce festiwalem tańca solo.

8 lipca 2016
Pierwszy wakacyjny wyjazd do Staszowa, zorganizowany przez nasze Studio w kooperacji ze szkołą Let's Rock. Co ciekawe, od tamtego czasu organizujemy go regularnie co rok w tym samym miejscu, tylko na trochę większą skalę. Jest to kolejny przykład, że stawiamy na długie relacje ze wszystkimi - nie tylko uczniami, ale i współpracownikami.

22 lipca 2016
Pierwsza z trzech zorganizowanych imprez 'Wyspa Swingu' w Parku Śląskim. Z punktu historii ważna o tyle, że nagle o naszej małej instytucji dowiedziały się setki osób, a do Studia przez wiele lat docierali ludzie, którzy pierwszy raz zetknęli się z nami na Wyspie Swingu. Na drugiej imprezie z tego cyklu powstał również słynny, nigdy nie dokończony 'Żart o Wiewiórce'.

25 sierpnia 2016
Swingowa premiera w Kinoteatrze Rialto, którą zorganizowaliśmy jako oprawę dla filmu Śmietanka Towarzyska w reżyserii Woodyego Allena. Po niepełnym roku działalności nie tylko udało nam się przygotować taneczne show, ale tez nawiązaliśmy wieloletnią współpracę w Kinoteatrem, która zaowocowała wieloma wspaniałymi projektami.

2017 WESZLIŚMY NA PEŁNE OBROTY

33 imprezy i 12 warsztatów

Pamiętamy ten rok jako duży przyrost Kursantek i Kursantów. Szkoła La Clave, której byliśmy częścią, przeprowadziła się do większego lokalu z dużą salą, a my działaliśmy pełną parą. Organizowaliśmy dużo warsztatów i kursów, a usługi Studia wzbogaciły się o lekcje Pierwszego Tańca. Jarek miał ich tyle, że ledwo znalazł czas, żeby przygotować swój. Ale udało się go opracować i zatańczyć w lipcu z Kasią na ich ślubie.

26 - 28 maja 2017
W tej dacie odbył się pierwszy Festiwal Tańców Swingowych w Katowicach, czyli Silesia Swing Festival. Wydarzenie, które zgromadziło w naszym mieście entuzjastów z całej Polski i było dużym krokiem w rozwoju naszego Studia. Znakiem, że jesteśmy widoczni w polskim środowisku.

16 grudnia 2017
Nagrania do pierwszego reportażu w telewizji, który opowiadał o naszej działalności tanecznej. Zrealizowała go i wyemitowała TVP3, a zdjęcia realizowaliśmy na specjalnie zorganizowanej w tym celu imprezie.

2018 STABILIZACJA I WZROST LICZY KURSANTÓW

32 imprezy i 10 warsztatów

To był rok stabilnego rozwoju. W tym czasie dbaliśmy o zasadzone wcześniej ziarno. Odbywały się kolejne edycje naszych cyklicznych wydarzeń, dość mocno wzrosła liczba osób tańczących na naszych kursach, krystalizowała się grupa pokazowa. Z perspektywy czasu widać, że ten rok przygotowywał nas do kolejnego ważnego kroku - przeprowadzki.

27 kwietnia 2018
Nasze 2 pary taneczne wystąpiły w filmie Agnieszki Holland: Obywatel Jones. Scena hucznej imprezy pełnej tanecznych ujęć kręcona była przez 2 dni w Katowicach. Niestety z samego filmu została prawie w całości wycięta, ale wspomnienia oraz Pani Holland w gronie artystów z którymi współpracowaliśmy pozostała.

2019 PRZEPROWADZKA DO WŁASNGO STUDIA

29 imprez i 8 warsztatów

W 2019 roku mieliśmy już bardzo rozbudowany grafik regularnych kursów i mimo dobrej współpracy ze szkołą La Clave zapragnęliśmy własnego miejsca. Znaleźliśmy je w marcu i rozpoczęliśmy remont. Prace trwały 3 miesiące i zostały w całości zrealizowane ze środków własnych i w dużej mierze własnymi siłami. Przeprowadzka do własnego miejsca była kamieniem milowym w rozwoju Studia - również dlatego, że Jarek zrezygnował z etatu i prowadzenie Swing City uczynił swoją jedyną pracą.

15 lipca 2019
Tego dnia pożegnaliśmy się ze szkołą La Clave, z którą współpracowaliśmy przez 4 lata i poprowadziliśmy pierwsze zajęcia w naszym Studiu na ulicy Sokolskiej 31.

2020 PANDEMIA, KTÓRĄ PRZETRWALIŚMY

13 imprez i 5 warsztatów

Powiedzieć, że ten rok był trudny, to jak nic nie powiedzieć. Naszym sposobem utrzymania kontaktu z uczniami były kursy online, na które wszyscy zareagowali z dużym zaangażowaniem. Przez 3 miesiące ich prowadzenia zrozumieliśmy, że kontakt z drugim człowiekiem jest podstawą naszej działalności. Paradoksalnie znacznie trudniejsza do przetrwania była jesienna 2 fala zachorowań. Ale dalismy radę.

2 lipca 2020
Mimo wszystkich trudności zewnętrznych zorganizowaliśmy tradycyjny obóz taneczny i na kilka dni wróciło do naszego świata trochę normalności. Data i rzecz o tyle dla nas ważna, że przypomina nam o determinacji, jaką wykazaliśmy się w tamtym trudnym czasie.

2021 ODBUDOWA

26 imprez i 15 warsztatów

To był trudny rok, pełen niepewności, zakazów i nakazów. Mimo niejasnej sytuacji staraliśmy się funkcjonować w obrębie prawa i bezpieczeństwa, chociaż wiele naszych kluczowych imprez się nie odbyło. Naszym celem było jak najlepiej służyć Społeczności i patrząc po ilości warsztatów - nie był to stracony rok.

8 marca 2021
Rewelacyjna sesja zdjęciowa naszych instruktorów w obiektywie Lukas Lamla Fotografia, mająca ukazać świat tańca bez kobiet.

2022 STABILIZACJA I NOWE MIASTO

46 imprez i 14 warsztatów

W nowy rok weszliśmy z dużymi nadziejami, niestety bardzo szybko rozpoczęła się wojna i związana z tym niepewność. Mimo wszystko działaliśmy nieprzerwanie, a w połowie roku zaczęliśmy się zastanawiać nad dalszym kierunkiem rozwoju. Podjęliśmy decyzję, że spróbujemy zbudować środowisko swingowe w kolejnym mieście, a wybór padł na Gliwice. I tak oto powstało Swing City Gliwice.

15 stycznia 2022
Pinglowa sobota, czyli pierwsze wydarzenie stworzone przez Lindy Pong, inicjatywę naszych kursantów. Przykład na to, że w naszej działalności nie chodzi tylko o taniec, ale przede wszystkim o budowanie środowiska i wspólne spędzanie czasu.

22 października 2022
Pierwsze warsztaty w Bielsku-Białej zorganizowane przez nasze Studio. Ważne dla historii o tyle, że to z powodu dużego zainteresowania tańcami swingowymi w BB narodzi się Swing City Bielsko.

24 października 2022
Otwarta Lekcja Lindy Hop w Gliwicach, która miała na celu przygotować grunt pod nowe kursy tańca organizowane przez nas w tym mieście. Na szczęście przez wszystkie lata działalności udało nam się zbudować bazę osób, dla których do Katowic było za daleko, ale z radością powitały nasze zajęcia w Gliwicach. I otworzyło szansę na naukę dla ludzi z innych miast.

7 listopada 2022
Pierwszy regularny kurs tańca Lindy Hop w Gliwicach, czyli narodziny Swing City Gliwice. Nasz kurs odbywał się na sali gimnastycznej ZSO przy ulicy Gierymskiego, ale od początku jest realizowany pod własnym szyldem.

2023 TRZECIE MIASTO I …

Jest październik 2023 roku i trudno jeszcze mówić o podsumowaniach. Rozpoczęliśmy ten rok powołaniem Swing City Bielsko, ponieważ to miasto wspaniale zareagowało na naszą działalność. Czy będzie to jedyne ważne wydarzenie tego roku? Już wiemy, że nie ...

7 lutego 2023
Pierwszy regularny kurs Lindy Hop i Solo Jazz w Bielsku-Białej, czyli narodziny Swing City Bielsko. Dzięki wsparciu naszych kursantek i kursantów z tego miasta mamy regularną Potańcówkę i 3 grupy taneczne. Powoli zaczynamy też brać udział w życiu kulturalnym miasta, uzupełniając je o Swing.

2 września 2023
Wielki powrót do Parku Śląskiego, we współpracy z którym zorganizowaliśmy Retro Pożegnanie Wakacji. Duża i ważna dla nas impreza, podczas której zapewniliśmy kompleksowo oprawe muzyczną i taneczną, przez cały dzień prezentując mieszkańcom aglomaracji bogactwo tańców swingowych.