STEP AMERYKAŃSKI

O TAŃCU

STEP AMERYKAŃSKI, taniec, który słychać - gdzie tancerz jest jednocześnie muzykiem. Polega na wybijaniu rytmu butami podbitymi blachami (istnieją również techniki "soft shoe", gdzie nie używa się w ogóle blach, można też eksperymentować z brzmieniem przez użycie drewna zamiast metalu).

Taniec ten wywodzi się z czasów niewolnictwa, kiedy Czarni, pozbawieni głosu, środków wyrazu czy instrumentów, komunikowali się i wyrażali poprzez taniec oparty o rytmy wybijane stopami – początkowo gołymi, potem w butach. Z czasem do butów doczepiono blachy.

W XIX wieku stepowanie stało się rozrywką – pojawił się Vaudeville. W sieci dostępne są nagrania z lat 30. i 40. ubiegłego wieku przedstawiające niesamowitych tancerzy i ich, momentami wręcz akrobatyczne, występy. Dzięki m.in. Billowi ‘Bojangles’ Robinsonowi step trafił do mainstreamu i w końcu do telewizji (pamiętne duety z małą Shirley Temple), a dzień jego urodzin, 25. maja, został uznany za Międzynarodowy Dzień Stepowania. 

W latach 1940-50 stepowanie mocno się upowszechniło, pojawiło się coraz więcej białych tancerzy – bardzo popularne były wówczas musicale z udziałem Chorus Girls (grupy tancerek tańczących w linii), na tle których występował solista lub duet, pojawiało się również wiele filmów muzycznych z udziałem Freda Astaire’a, Ginger Rogers, Eleanor Powell czy Gene’a Kelly’ego, które znamy i kochamy do dziś. Z czasem stepowanie ustąpiło miejsca tańcom swingowym, które mocno czerpały z jego stylu i ruchów, a które łatwiej było pokazywać w telewizji. Przez dziesięciolecia step był postrzegany jako przestarzała i nieatrakcyjna forma tańca.

W latach 80. XX w. Gregory Hines postanowił tchnąć nowe życie w stepowanie. Zaprosił do współpracy najlepszych z najlepszych, którzy nadal uprawiali tę formę sztuki, dodatkowo pojawili się młodzi tancerze tacy jak Savion Glover, którzy postanowili przenieść stepowanie z sal teatralnych na ulicę i tańczyć do funku czy innej współczesnej muzyki.

Stepowanie znowu zaczęło odzyskiwać swój blask i świetność. 

Dzisiaj ten rodzaj tańca staje się coraz bardziej popularny. W Polsce szkoły stepowania znajdują się praktycznie w każdym dużym mieście i kilku mniejszych. Tańczyć można do każdego rodzaju muzyki od klasyki, przez jazz po funk i rock, a tylko od fantazji i możliwości fizycznych tancerza zależy dobór kroków i tempa.