PIERWSZY TANIEC W STYLU RETRO

2 zdjęcia

Pierwszy taniec pary młodej to najważniejsze wydarzenie wesela, które gromadzi wszystkich gości i otwiera zabawę. Bez względu na doświadczenie i umiejętności małżonków, stają przed tym wyzwaniem wszyscy. My proponujemy pewne rozwiązanie.

 

Od stu lat tańce swingowe są sposobem na wyrażenie emocji w prostych krokach i ruchach naturalnych dla każdego człowieka. Do pięknej muzyki jazzowej, stworzonej do tańca.

 

Zapraszamy na indywidualne zajęcia przygotowujące do pierwszego tańca. Razem wybierzemy utwór i styl, w jakim chcielibyście się zaprezentować. Mamy praktycznie nieograniczone możliwości i ponad 10 lat doświadczenia w uczeniu. Razem możemy stworzyć coś wyjątkowego.

 

Szybki lub wolny Lindy Hop, Slow Dance, szalony Rock & Roll, a może elegancki West Coast Swing do współczesnych piosenek?

 

Zadzwońcie i spotkajmy się na sali. Przynieście piosenkę, jeśli macie wybraną. Mamy pewne propozycje, które możemy Wam przedstawić. Porozmawiajmy o stylu, który Wam się podoba, o tym co chcielibyście pokazać i wyrazić. A może wystarczy, że nie ośmieszycie się tam na środku? Przygotujemy choreografię lub nauczymy Was improwizacji. Rozwiążemy problemy (taneczne) i doradzimy jak najlepiej poradzić sobie z tym wyzwaniem.

 

Nieważne czy macie doświadczenie, nieważne jakie. Być może myślicie, że nigdy nie nauczycie się tańczyć. Jedno z Was tańczy zawodowo, a drugie nie postawiło jednego kroku na parkiecie. Nie szkodzi.

 

Mamy tylko jedną prośbę. Jeżeli chcecie coś tradycyjnego, nie przychodźcie do nas. Jest wiele szkół tańca i na pewno znajdziecie jakąś dla siebie. U nas nie nauczycie się walca. Stworzymy razem coś fajnego, wyjątkowego, coś tylko dla Was. I będzie to swing.

 

 

Dlaczego warto przygotować się do pierwszego tańca?

Decydując się na zawarcie związku małżeńskiego, przyszła para młoda wkracza na długą drogę wiodącą do tego upragnionego dnia. Rozpoczyna podróż wiodącą przez formalności, zaświadczenia, zakupy, niekończącą się listę spraw do załatwienia. A wszystkie te wysiłki podejmowane są, aby uczynić ten ważny dzień wyjątkowym - dla nich oraz zaproszonych gości.

Prędzej czy później każda para staje przed pytaniem, co przygotować w ramach pierwszego tańca. Rozwiązania są różne: od pełnej improwizacji w rytm ulubionej piosenki przez samodzielnie opracowany występ po profesjonalną choreografię przygotowaną pod okiem instruktora. I to ostatnie rozwiązanie warto rozważyć.

Pierwszy taniec to najważniejszy występ wieczoru. Po raz pierwszy małżonkowie mają zatańczyć razem, w dodatku podziwiani przez wszystkich gości. Jest to zaproszenie do zabawy, którego szczerość zostanie poddana ocenie. Bez względu na umiejętności czy pomyłki, każdy doceni włożoną w jego przygotowanie pracę, ponieważ ona zawsze będzie widoczna.

Warto podkreślić, że umiejętności nie mają żadnego znaczenia, a czasami ich brak jest dodatkowym atutem. Pod okiem dobrego instruktora każdy może nauczyć się pierwszego tańca, kwestią jest wyłącznie włożony w to wysiłek. A nic bardziej nie zaskoczy gości, niż dobrze przygotowany występ osób uznanych za nie tańczące.

Jest wiele powodów, dlaczego oprócz czasu warto zainwestować również pieniądze i udać się na lekcje indywidualne. Po pierwsze instruktor pomoże wybrać piosenkę, odrzucając utwory nierytmiczne lub trudne do zatańczenia. Po drugie może stworzyć choreografię do danej piosenki, której trudność będzie dostosowana do możliwości pary, a taniec będzie wyrażał muzykę. Po trzecie nauczy wykonania choreografii do muzyki oraz rytmiki, wskaże błędy i rozwiąże problemy. Po czwarte wzbogaci taniec efektownymi elementami. Po piąte, poda rozwiązania, które pomogą uniknąć pomyłek lub kontynuować pomimo ich popełnienia.

Czas i pieniądze zainwestowane w naukę pierwszego tańca u dobrego instruktora nigdy nie będą zmarnowane. Pozwolą młodej parze oczarować gości i wprawić ich w dobry nastrój, zapewnią piękne wspomnienia uwiecznione na zdjęciach czy filmie, zwiększą szansę na pełny parkiet do białego rana.

 

ILE CZASU ZAJMUJE NAUKA PIERWSZEGO TAŃCA?

Decydując się na naukę pierwszego tańca wiele par staje przed pytaniem, ile godzin zajęć będą potrzebować.

Nie warto zakładać mniej niż 5 godzin na naukę nawet prostej choreografii tanecznej. Bez względu na doświadczenie lub jego brak, jest to minimalna ilość czasu potrzebna, aby przyswoić sobie sekwencję ruchów trwająca około dwóch minut.

Najpopularniejszym pakietem jest 10 godzin zajęć indywidualnych. Ta ilość czasu pozwala przekazać niezbędne podstawy, nauczyć choreografii i popracować nad estetyką jej wykonania. Jeżeli kwestia pierwszego tańca jest istotna dla młodej pary lub chce ona zminimalizować stres związany z tym wydarzeniem, warto nastawić się na dłuższą pracę z nim związaną.

Naturalnie każda ilość włożonej w taniec i ruch pracy podnosi umiejętności oraz jakość wykonania. Większa ilość godzin pozwala instruktorowi przekazać więcej podstaw, które pozwolą wykorzystać nową wiedzę w przyszłości. Można pozwolić sobie na przygotowanie ambitnej choreografii, popracować nad estetyką i jakością jej wykonania, przetańczyć ją wielokrotnie i zminimalizować ryzyko pomyłki podczas najważniejszego występu.

Oczekiwania względem pierwszego tańca są głównym wyznacznikiem ilości czasu potrzebnego do jego przygotowania. Bez względu na doświadczenie taneczne, opracowanie choreografii wykorzystującej maksimum możliwości tańczących to zadanie na kilkadziesiąt godzin, nie tylko tych spędzonych pod okiem instruktora, ale i własnych ćwiczeń. Analogicznie, kilka tanecznych ruchów urozmaicających przysłowiowe „bujanie się”, może zostać przekazane w godzinę lub dwie.

Bez względu na umiejętności taneczne i podejście do zagadnienia pierwszego tańca, warto pamiętać, że w tym najważniejszym dniu każda godzina spędzona na sali zaowocuje podziwem zaproszonych gości, a wyczyny młodej pary mogą stać się inspiracją do całonocnej zabawy na parkiecie.

 

 

CHOREOGRAFIA CZY IMPROWIZACJA?

Jedną z kilku ważnych decyzji, którą przyszli Państwo młodzi muszą podjąć jest wybór między tańczeniem: choreografii, czyli dokładnie zaplanowanego układu, a improwizacji, czyli wprowadzanych przez partnera elementów tanecznych. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, które znajdują się w poniższym tekście. Być może pomogą podjąć tę niełatwą decyzję.

Na potrzeby tego tekstu możemy opisać choreografię, jako opracowany do konkretnego utworu układ, zbiór elementów tanecznych wykonywanych kolejno, z których każdy ma przypisane miejsce w muzyce. Choreografie może ułożyć sobie para, natomiast lepiej to zadanie powierzyć instruktorowi. Ma większą wiedzę, większe doświadczenie i większy zasób elementów tanecznych.

Choreografia stawia mniejsze wymagania przed tańczącymi, ponieważ nie wymaga komunikacji w parze na wysokim poziomie. Każdy wie, jaki element będzie następny. Przygotowany układ na pewno zaakcentuje wszystkie istotne momenty w utworze, a wykonując zestaw konkretnych ruchów łatwiej pracować nad ich estetyką. Nie bez powodu większość par decyduje się na choreografię.

Wadą choreografii jest konieczność zapamiętania układu elementów i ryzyko, że jeśli gdzieś w tańcu nastąpi pomyłka, parze nie uda się już odnaleźć w nim do końca piosenki. Dobry instruktor nauczy jak sobie radzić z pomyłkami, ale ryzyko pozostaje.

Improwizacja nie wymaga zapamiętania układu, tylko dowolnej liczby elementów, z których para będzie tworzyła na bieżąco pierwszy taniec. Im więcej elementów zostanie zapamiętanych i poprowadzonych, tym taniec będzie ciekawszy i bardziej urozmaicony.

Wymagania dotyczące komunikacji w parze to największa wada improwizacji, zwłaszcza dla osób, które mają tak mało czasu na przygotowanie się do tańca. A pomyłki w tej kwestii zdarzają się nawet doświadczonym tancerzom. Do tego dochodzi umiejętność słuchania muzyki i dostosowywania na bieżąco posiadanych elementów tanecznych do utworu. Dużo trudniej partnerom zachować estetykę ruchu, jeśli nie wiedzą, jaki będzie kolejny element tańca.

 

Zalety choreografii:

- mniejsze wymagania dotyczące komunikacji,

- nie wymaga tworzenia tańca na bieżąco,

- łatwiejsza praca nad estetyką ruchu,

- dużo lepsza korelacja tańca z muzyką.

Wady choreografii:

- konieczność zapamiętania układu,

- ryzyko pomyłki i nie odnalezienia się już w układzie,

- wzajemne nieporozumienie w przypadku pomyłki jednej z osób.

 

Zalety improwizacji:

- brak konieczności zapamiętania układu,

- brak ryzyka pomyłki w układzie.

 

Wady improwizacji:

- wymagany wysoki poziom komunikacji oraz słyszenia muzyki,

- wymagane planowanie tańca "na bieżąco",

- trudniejsza praca nad estetyką ruchu,

- ryzyko pomyłki w komunikacji,

- taniec mniej połączony z utworem niż w przypadku układu.

SLOW SWING – NASZA REALIZACJA

 

 

 

LINDY HOP NA WESOŁO – NASZA REALIZACJA

 

 

 

LINDY HOP

 

 

 

 

 

 

PIOSENKI

Frank Sinatra - "Fly me to the moon"

Nat King Cole - "L.O.V.E."

Benny Goodman - "Sing, sing, sing"

Aretha Franklin - "Baby I love You"

The Contours - "Do you love me"

Meghan Trainor - "Dear Future Husband"

Michael Buble - "Crazy little love called love"

Ray Charles - "Hallelujah I Love Her So"

Glenn Miller - "In The Mood"

The Beatles - "Love Me Do"

Emma Stone i Ryan Gosling - "City Of Stars"

Stevie Wonder - "Part Time Lover"

The Rembrandts - "I'll Be There For You"

Elvis Presley - "Can't Help Falling"

 

WYŚLIJ E-MAIL

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych - ZOBACZ WIĘCEJ